Ja esi tikai nesen izveidojis savu mājas lapu vai plāno to darīt, tad, iespējams, ka saskaries pirmo reizi ar tādiem terminiem kā “hostings”, “domēns”, “cPanelis” un tas var radīt nelielu apjukumi. Šajā bloga rakstā varēsi uzzināt par to, kas ir hostings, kas ir domēns un kur to var reģistrēt, kā izmantot cPaneli. Te gūsi arī pamācību, kā izveidot e-pastu ar savu domēna vārdu.
Kas ir hostings?
Hostings ir vieta, kur Tava mājas lapa “dzīvo”. Katra mājas lapa sastāv no failiem, piemēram, attēliem, teksta un video. Šiem failiem ir nepieciešama vieta, kur tos glabāt, lai cilvēki tiem varētu piekļūt tiešsaistē. Tie glabājas serverī, kas nodrošina datu saglabāšanu un pārraidi.
Kad Tu piereģistrējies hostinga pakalpojumam, Tu īrē vietu uz vienu no hostinga pakalpojuma sniedzēja serveriem (datoriem, kur tiek glabāti Tavas mājas lapas faili). Kad kāds apmeklē Tavu mājas lapu, viņš piekļūst šajā serverī saglabātajiem failiem.
Bez hostinga Tava mājas lapa netiek savienota ar pārējo internetu. Hostings ietekmē Tavas mājas lapas vai interneta veikala ātrumu un drošību.
Hostinga veidi:
- Dalītais hostings – šis ir vislētākais no hostinga veidiem, jo Tu dali serveri ar citām mājas lapām, taču šis var palēlināt Tavas mājas lapas ātrumu, ja citas mājas lapas saņem lielāku satiksmi uz savu lapu un serveris tiek noslogots. Šis hostinga veids ir piemērots mājas lapām ar mazu satiksmi (apmeklējumu).
- Virtuālā privātā servera (VPS) hostings – kā jau var noprast pēc nosaukuma, VPS hostings ir paredzēts tikai Tavas mājas lapas lietošanai. No fiziskā servera tiek izdalīta sadaļa, kas darbojas kā pilnīga sistēma, kas paredzēta tikai konkrētajai vietnei. Šis ir daudz dārgāks pakalpojums. Tai pat laikā tas dod Tev lielāku kontroli, palielina mājas lapas ielādes ātrumu un uzlabo drošību.
- Izdalītais hostings – šis ir privāts fizisks serveris tikai Tavas mājas lapas lietošanai, kas netiek dalīts ne ar vienu citu (kā tas ir, piem., VPS). Šo parasti izmanto lieli uzņēmumi, kuriem ir milzīga satiksme uz mājas lapu un kuri vēlas lielāku kontroli pār savu serveri, konfigurējot to atbilstoši savām prasībām. Šis ir viens no visdārgākajiem hostinga veidiem.
Kas ir domēns?
“Īsumā sakot, hostings ir kā māja, kur dzīvo Tava mājas lapa, bet domēns ir kā mājas adrese ar kuras palīdzību cilvēki var to atrast.”
Bieži vien hostinga pakalpojuma sniedzēji piedāvā arī uzreiz iegādāties domēnu. Tas ir ērti, ja vēlies visu pārvaldīt no vienas vietas.
Ja gadījumā esi iegādājies domēnu un hostinga pakalpojumus atsevišķi, tad Tev vajadzēs tos savienot. Ja Tu iegādājies hostingu un domēnu no viena pakalpojuma sniedzēja, tas tiek izdarīts automātiski.
Lai savienotu domēnu ar hostingu, ir jāatjaunina DNS (domēna nosaukumu sistēmas) iestatījumi. Tas nozīmē to, ka savam domēnam ir jānorāda uz hostinga pakalpojuma sniedzēja serveri.
Kā savienot domēnu ar hostingu?
1) Tad, kad esi reģistrējies kādam hostinga pakalpojuma, uz e-pastu ir jābūt atsūtītām detaļām ar visu nepieciešamo informāciju. Tev ir jāatrod nosaukums savam NameServer (tie būs vismaz divi nosaukumi). Tie izskatās apmēram šādi, bet var nedaudz arī atšķirtos no zemāk minētajiem piemēriem:
ns1.hostingapakalpojumasniedzējs.lv
ns2.hostingapakalpojumasniedzējs.lv
vai
ns1.hostingapakalpojumasniedzējs.com
ns2.hostingapakalpojumasniedzējs.com
Ja nu gadījumā, Tu neatrodi vajadzīgo informāciju savā e-pastā, jo to esi jau izdzēsis, šo informāciju Tev nāksies vēlreiz jautāt sava hostinga pakalpojuma sniedzējam.
2) Kad Tev ir nameserver nosaukumi, ielogojies savā domēna reģistrācijas lapā. Šī piemēra ietvaros, mēs ielogosimies nic.lv mājas lapā.
3) Uzspied uz “Mani domēna vārdi”.
4) Atrodi domēna vārdu, kuram vēlies pievienot hostingu. Spied uz zobratiņa.
5) Ja redzi, ka pie hostname rādās default nosaukums, tad tos izdzēs un pievieno jaunos nameservers, uzspiežot uz pogas “NS”. Ievadi visus savus nameservers nosaukumus (piemēram, ns1.hostingapakalpojumasniedzējs.lv).
Atstājiet savu komentāru